חדשות האתר

אבחון פסיכולוגי

 

אבחון פסיכולוגי הינו אמצעי להערכה רגשית ואינטלקטואלית יסודית ומקיפה של הנבדק. את האבחון עורכים פסיכולוגים מורשים. אבחון פסיכולוגי נועד לאתר ולהגדיר יכולות קוגנטיביות, גרפומוטוריות ואת התחום הרגשי. אבחון פסיכולוגי יספק אינפורמציה באשר לפרופיל הפסיכולוגי של הנבחן: מבנה אישיות, רמת אינטלגנציה, סף שליטה בדחפים וכדומה. בסופו של האבחון יופק דו"ח, הקרוי דו"ח דיאגנוסטי הכולל ממצאים והמלצות. 

 
 

מתי יש לפנות לאבחון פסיכולוגי ?

אבחון פסיכולוגי נערך בכמה מקרים.
אחת מהפניות השכיחות לאבחון הן עבור תלמידי כיתה א'. להלן מתואר מקרה, כל השמות בדויים.
דנה  פנתה לאבחון בהמלצת מחנכת הכיתה. לדנה בת בכיתה א', שמה תמר.  לדברי המחנכת, תמר אינה מרוכזת בשיעור,מוסחת בקלות והמוטיבציה ללמידה נמוכה. דנה פנתה למכון אבחון כדי לערוך אבחון פסיכודידקטי לביתה.
מכיוון שמדובר בילדה צעירה, אשר נמצאת בראשית רכישת המיומנויות הבסיסיות בקריאה ובכתיבה, הומלץ על עריכת אבחון פסיכולוגי.
במסגרת האבחון הפסיכולוגי נבדקים הכשרים האינטלקטואליים. חלק מהיכולות הנבדקות קשורות למיומנויות אקדמיות נרכשות כגון חשבון ושפה וחלק מהיכולות הינן מולדות. הנמכות בתפקודי אלו או פערים בין תתי המבחנים, עשויים להצביע על לקויות למידה ספציפיות ולעיתים על הפרעת קשב וריכוז.
בנוסף למבדקים האינטלקטואליים, אשר נותנים תמונה על יכולות החשיבה, נבדק התחום הרגשי.  התחום הרגשי נבדק מתוך התרשמות ותצפית על המאובחן ושימוש בכלים השלכתיים.  ניתן לאתר קשיים רגשיים,  אשר לעיתים אינם באים  לידי ביטוי באופן מופגן ומוחצן וכן להציע דרכי טיפול מתאימות,  בהתאם לפרופיל האישיותי שנמצא.
התחום השלישי אשר נבחן במסגרת האבחון הינו הקשב וריכוז. תחום זה נבדק מתוך תצפית התנהגותית ומבדקים בתחומי הזיכרון והקשב החזותי. ידוע כי יכולות נמוכות לזכירה וקשיים בפיצול קשב הינם כשרים אשר הכרחיים ללמידה.
כאשר קיימים קשיים בתחומים אלו, קיימת השפעה ישירה על איכות הלמידה ועל הישגיו של הלומד.
מקרה נוסף, אשר בעטיו פונים לאבחון פסיכולוגי הינו כאשר עולות לקויות למידה משמעותיות  אשר נמצאו באבחון הדידקטי,ויש צורך להרחיב את היקף הבדיקה בכדי לבדוק את התפקודים האינטלקטואליים הקוגניטיביים.

בעקבות ממצאי האבחון הפסיכולוגי ניתן להמליץ על סוג טיפול המתאים לאישיותו של הנבדק ובמידת הצורך הפנייה לאנשי מקצוע נוספים.

 


Copyright © 2019 מכון לאבחון דידקטי ואבחון פסיכודידקטי. All rights reserved.


בניית אתרים עם מערכת ניהול תוכן


0.0469 sec